Αφιέρωμα του ‘Εθνους της Κυριακής στον Κρις Γιάννου
Έλληνας γιατρός στα μέτωπα του πολέμου Έχει ταξιδέψει στις άκρες της γης, σε αφιλόξενες περιοχές, με τεράστιους κινδύνους. Έζησε επί χρόνια ανάμεσα σε πολέμους και εμφύλιες συρράξεις σε ερήμους, στρατόπεδα, βουνά και ζούγκλες, με μόνο εφόδιο μερικά εργαλεία και την πίστη στο έργο του. Σήμερα συγκαταλέγεται στους ελάχιστους, παγκοσμίως, ιατρούς με συσσωρευμένη εμπειρία στην ιατρική, η οποία ασχολείται υπό ακραίες συνθήκες. Ο Κρις Γιάννου υπό τη σκεπή ανθρωπιστικών οργανώσεων και κυρίως του Διεθνούς Ερυθρού Σταυρού είναι ένας από τους λίγους χειρουργούς του οποίου οι σπάνιες γνώσεις του είναι καταγεγραμμένες στα ιατρικά εγχειρίδια
Βοηθώντας αστέγους στο κέντρο της Αθήνας
Ιατρική του Δρόμου είναι η παροχή ιατρικών υπηρεσιών σε πληθυσμό που διαβιεί στους δρόμους όπως άστεγοι, χρήστες ουσιών, μετανάστες, εκδιδόμενα άτομα. Ιατρικές υπηρεσίες παρέχονται μέσω κινητών ιατρικών μονάδων υποστήριξης. Η άσκηση της «Ιατρικής του Δρόμου» στοχεύει στην περίθαλψη πληθυσμιακών ομάδων, οι οποίες αν και χαρακτηρίζονται από υψηλή τρωτότητα απέναντι στην νόσο λόγω των συνθηκών διαβίωσης αποκλείονται ακόμα και από στοιχειώδεις υπηρεσίες υγείας. Παράλληλος στόχος ανάλογων παρεμβάσεων είναι η όσο το δυνατό υψηλότερη μείωση της βλάβης στους ανάλογους πληθυσμούς. Φέτος, μαζί με έναν εκλεκτό μου συνάδελφο και πολύ καλό φίλο, αποφασίσαμε να